Vše co potřebujete vědět o prostředí brownfieldů
Naše vize je vytvořit z brownfieldů konkurence schopné plochy pro nové využití a rozvoj.
Co je to brownfield?
Brownfield je nemovitost (pozemek, objekt, areál), která není dostatečně využívána, je zanedbána a případně i kontaminována, nelze ji efektivně využívat, aniž by proběhl proces její regenerace, a vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity.
Národní strategie
Hlavním cílem Národní strategie regenerace brownfieldů je zajištění koordinovaného přístupu pro regeneraci brownfieldů prostřednictvím státních politik, finančních programů a odpovídajících podmínek, které umožní brownfieldům najít nové ekonomické nebo veřejně prospěšné využití. Brownfieldy, které budou revitalizovány, se stanou přínosem k hospodárnému využívání zastavěného území a rozvoji měst a obcí.
V aktualizované verzi je strategie každých pět let překládána ke schválení Vládě ČR. V současné době je v platnosti NSRB 2024, která byla schválena 8. července 2019. Hlavní prioritou strategie je institucionální zabezpečení podpory regenerací. Za její koordinaci a naplňování je zodpovědné Ministerstvo průmyslu a obchodu. Agentura CzechInvest je na centrální úrovni leaderem v oblasti problematiky regenerací brownfieldů. Svými aktivitami se přímo podílí na tvorbě i naplňování NSRB.
Cíle a opatření navržené v NSRB 2024 mají přispět k:
- zakotvení problematiky brownfieldů do politik a strategií veřejných orgánů na státní, regionální i místní úrovni.
- efektivnějšímu využívání veřejných prostředků;
- zvýšení zájmu soukromých investorů o regenerace brownfieldů;
- podpoře rozvoje trhu nemovitostí;
- rozvoji již získaných zkušeností v oblasti regenerací brownfieldů v ČR;
- důslednějšímu využívání nástrojů územního plánování;
- snížení tlaku na zábory zemědělské půdy pro průmyslové využití;
- zlepšení vzhledu našich měst, obcí a krajiny;
- větší informovanosti odborné a laické veřejnosti o problematice regenerací brownfieldů.
Mezi další rezorty zapojené do NSBR patří Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí.


Statistiky a data -
prostředí brownfieldů
Proces revitalizace brownfieldu
Sanace ekologické zátěže, vypořádání majetkoprávních vztahů v území nebo řešení změny územního plánu... Investor musí při regeneraci brownfieldu překonávat nejrůznější bariéry. Zorientujte se v jednotlivých etapách regenerace brownfieldu i dokumentech, které bude potřeba v jednotlivých fázích vypracovat, pomocí naší infografiky!
Prvním krokem je formulace vize a odpovědi na otázku, jaké nové funkce by měl regenerovaný brownfield plnit. Ta pak určuje další cestu, jejíž součástí budou nevyhnutelně analýzy, průzkumy či studie proveditelnosti.
Příprava a realizace rozvojového projektu na brownfieldu vyžaduje čas, finanční prostředky a zapojení týmu expertů, kteří dokážou pokrýt oblast architektury, urbanismu, stavebnictví, práva, financování a spoustu dalších disciplín.
Životní cyklus projektu.pdf 
Stáhnout
Databáze kontaktů
Připravujeme pro vás přehled odborníků a konzultantů, kteří vám pomohou při obnově brownfieldů. Databáze kontaktů bude už brzy ke stažení na tomto místě.
Databáze kontaktů.pdf 
Stáhnout
Historie
Česká republika se díky své průmyslové minulosti, centrálnímu plánování komunistického režimu, ale i historickému odsunu obyvatelstva z oblasti Sudet, potýká s poměrně velkým počtem opuštěných a zanedbaných území, která jsou znehodnocena lidskou činností.
V devadesátých letech dvacátého století došlo k transformaci české ekonomiky na tržní. Společně s touto změnou je spojena vlna privatizace velkých, státních podniků, která s sebou přinesla skokový nárůst počtu opuštěných průmyslových a zemědělských areálů, výrobních hal, skladů a dalších.
Opuštěné objekty během let chátraly a staly se tak zásadním problémem pro udržitelný rozvoj měst a obcí. Jelikož náklady na revitalizace těchto území jsou ve většině případů velmi vysoké, překračují často finanční možnosti svých vlastníků a nadále chátrají a zatěžují své okolí.
Prvním rozsáhlým projektem, který v České republice otevřel problematiku brownfieldů na úrovni veřejných institucí, byla Strategie regenerace brownfieldů, financovaná z programu PHARE. Strategii pro agenturu CzechInvest zpracovalo v letech 2003 až 2004 konsorcium mezinárodních a českých konzultačních firem a projekt se pokoušel přenést zkušenosti především z Velké Británie do prostředí České republiky. To se však ukázalo jako velmi problematické (byla podceněna role místních samospráv, odlišnost českého a britského právního rámce, bylo nedostatečně zmapováno lokální prostředí).
Proto byla následně zadána Vyhledávací studie pro lokalizaci brownfieldů, která probíhala v letech 2005–2007, a ve které bylo zmapováno celkem 2 355 lokalit. Na základě těchto dat a výše popsaného projektu vznikla následně Národní databáze brownfieldů (NDB), kterou od počátku spravuje agentura CzechInvest. Také byla vytvořena Národní strategie regenerace brownfieldů, která je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu. V aktualizované verzi je každých pět let překládána Vládě a její základ tvoří právě data z NDB.


Brownfieldová
knihovna
Sanace ekologické zátěže, vypořádání majetkoprávních vztahů v území nebo řešení změny územního plánu... Investor musí při regeneraci brownfieldu překonávat nejrůznější bariéry. Zorientujte se v jednotlivých etapách regenerace brownfieldu i dokumentech, které bude potřeba v jednotlivých fázích vypracovat, pomocí naší infografiky!