Zpět na přehled aktualit
Brownfieldové projekty |

Slavičín proměnil starou kotelnu v centrum chytrých řešení. S projektem Cirkula vyhrál soutěž Inspirativní region 2023.

cirkula_uv

Město Slavičín ve Zlínském kraji získalo první místo v soutěži Inspirativní region 2023, která oceňuje inovativní projekty obcí, měst, mikroregionů a krajů. Prvenství získalo za projekt Cirkula, což je centrum komunální energetiky a cirkulární ekonomiky vzniklé částečně regenerací budovy staré kotelny.  

Energetické a odpadové centrum Cirkula ve Slavičíně integruje pod jednou střechou několik přístupů k udržitelnému rozvoji a také řadu inovativních technologií. Cílem je poskytnout občanům co nejnižší ceny tepla, které se pohybují o 30 až 40 % níže, než by byly ceny tepla získaného z plynu. Centrum využívá moderní teplárnu na lokální biomasu a tepelná čerpadla poháněná solárně získanou elektřinou. Záložně disponuje kogeneračními jednotkami na plyn a nezapomíná se ani na využití srážkové vody. Teplovod vedoucí z Cirkuly zásobuje dvě městská sídliště s více než 2 000 obyvateli.

Část centra navíc vznikla přestavbou staré kotelny. Velký prostor po bývalém skladu uhlí uvnitř hlavní budovy výtopny se proměnil v re-use centrum. Občané sem mohou přinést předměty, které by jinak vyhodili, ale které ještě může využít někdo jiný. Již za první rok fungování se podařilo snížit produkci směsného objemného odpadu a nyní má Slavičín jedny z nejnižších hodnot produkce tohoto druhu odpadu v Česku.  K budově re-use centra přiléhá původní sběrný dvůr a další objekty Cirkuly.

Areál se stal vzorem moderní komunální energetiky a inspirací pro další města, která se zajímají o obnovitelné zdroje energie. Město Slavičín s 6 300 obyvateli nyní získalo další významné ocenění své práce v oblasti udržitelného rozvoje. V pátek 1. prosince se stalo vítězem celostátní soutěže Inspirativní region, kterou vyhlašuje agentura CzechInvest. Finále letošního ročníku proběhlo v Jihlavě v rámci konference Zkrotíme energie. 

Přemýšlíte, že byste váš brownfield využili obdobným způsobem jako Slavičín? Zajímají vás podrobnosti o fungování unikátního projektu Cirkula? Inspirujte se v tomto video medialonku.

Další informace k finále soutěže Inspirativní region si můžete přečíst v tiskové zprávě.  

Fotografie před rekonstrukcí. Zdroj: Město Slavičín.

Podobné články