Zpět na přehled aktualit
Aktuality, Brownfieldové projekty |

Kulturní dům ve Valči je prvním regenerovaným brownfieldem z Národního plánu obnovy

02_Sokolovna Valeč – po rekonstrukci

V sobotu 4. listopadu proběhlo slavnostní otevření regenerovaného brownfieldu v obci Valeč na Vysočině. Objekt bývalé sokolovny byl přestavěn na nový Kulturní dům díky dotaci z Národního plánu obnovy, konkrétně z programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití od Ministerstva průmyslu a obchodu. Jedná se tak o první úspěšně dokončenou obnovu brownfieldu z tohoto programu.

Budova z roku 1928 posledních několik desítek let chátrala. Obec ji koupila před šesti lety od sokolské obce a rozhodla se tento upadající objekt zachránit. Sokolovna tak nyní bude sloužit svému původnímu účelu – je v ní multifunkční sál pro kulturní i sportovní akce, restaurace, v části podkroví pak klubovna pro TJ Sokol Valeč a dva pokoje k přespání.

Architekt Arnošt Fabik zachoval historické rysy objektu, přestože dům je nyní vybaven mnoha moderními technologiemi pro zjištění energetických úspor. Vytápění zajišťují čtyři tepelná čerpadla, nechybí fotovoltaická elektrárna s bateriemi na ukládání energie a voda ze střech se odchytává do nádrží a využívá ke splachování toalet.

„Celá stavba se vyšplhala na 44 milionů korun, z toho 27 milionů byla dotace,“ říká starostka Valče Romana Nováková. Slavnostní otevření proběhlo za účasti více než pětistovky místních občanů. Na akci nechyběli ani zástupci agentury CzechInvest, kteří obci pomáhali s administrací projektu.   

Valeč patří mezi dvě desítky záměrů, které uspěly v loňské výzvě programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití, a mezi které MPO rozdělilo celkem 550 milionů korun z Národního plánu obnovy. Města, obce a kraje, které by chtěly zrekonstruovat své brownfieldy pro účely podnikání se i nyní mohou hlásit se svými projekty.

„Máme celkem 200 milionů korun, z toho je zatím 100 milionů alokovaných na tři projekty a 100 milionů je ještě volných, abychom mohli podpořit podobné projekty jako byla sokolovna ve Valči, to znamená renovace nebo demolice a výstavba energeticky úsporné budovy,“ komentuje dotační možnosti Jan Hana, vedoucí oddělení brownfields na MPO. Aktuálně vyhlášená výzva programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů bude otevřena minimálně do konce roku 2023.

Autentické záběry ze slavnostního otevření můžete shlédnout v pořadu Události, který Česká televize odvysílala 4. listopadu 2023. Reportáž začínající v čase 41min 50s najdete ZDE.

O regeneraci brownfieldu si můžete přečíst také v článcích na deník.cz nebo iDNES.cz.  

Zdroj: Valeč

Logo MPO

CS Financováno Evropskou unií_POS

NPO_ořez

Podobné články