Zpět na přehled aktualit
Aktuality |

Zchátralý zámek Valeč se proměnil na wellness hotel. Nyní obec přestavuje starou sokolovnu

Vlaec-titulka

Obec Valeč na Vysočině má jen okolo 820 obyvatel, a přesto zde dojde k revitalizaci již druhého brownfieldu. Místní zámek, který je dominantou obce, se těší novému využití již nějakou dobu a sousedící budova obecní sokolovny na svůj nový začátek nebude muset čekat dlouho.

O regeneraci toho prvního, zámku Valeč, se postaral soukromý investor Bronislav Vala, který byl zároveň obyvatelem obce. Zámecký areál, jehož historie sahá až do středověku, proměnil ve wellness hotel. Zbourán byl pouze jeden seník, jinak byly zachovány a opraveny všechny původní stavby, a to dokonce za použití tradičních řemeslných postupů. Přibyla také novostavba, ve které se nachází společenský sál.

„Valeč má s revitalizací brownfieldů na svém území bohaté zkušenosti. Rozsáhlá rekonstrukce místního zámku na hotelový komplex s wellness přinesla výrazný multiplikační efekt a podpořila podnikatelské prostředí v celém mikro regionu. Aktuální projekt obce na tyto investice de facto navazuje,“ komentuje situaci ve Valči Radovan Baloun, ředitel Odboru podnikatelské lokalizace agentury CzechInvest, která s vedením obce momentálně spolupracuje na projektu rekonstrukce sokolovny.

Celkové náklady jsou odhadovány na 42 milionů korun a přibližně polovinu z toho pokryje dotace z programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití od Ministerstva průmyslu a obchodu. Valeč tak konečně dostane prostory pro setkávání občanů nebo realizaci kulturních akcí, které jí dlouhodobě chybí. V obci dosud fungovala pouze tělocvična základní školy, která je kapacitně nevyhovující.

Podrobnosti k průběhu rekonstrukcí obou brownfieldů ve Valči se dočtete ZDE.

Podobné články