Zpět na přehled aktualit
Aktuality |

Revitalizací bývalé textilky v Ústí nad Orlicí vznikne galerie současného umění

galerie-perlou-earch-1

Na jaře loňského roku vyhlásilo Ústí nad Orlicí architektonickou soutěž na návrh Galerie Perlou, která má vzniknout přestavbou částí objektů bývalé textilky Perla. Vítězem se stalo renomované architektonické studio Chybík+Krištof. Nová galerie současného umění v centru Ústí nad Orlicí má ambici stát se významnou kulturní dominantou nadregionálního významu.

Město plánuje proměnit známý brownfield na multifunkční centrum, jehož součástí nebude pouze galerijní prostor, ale také veřejně přístupné nádvoří, kavárna a nezbytné zázemí. „Výstavní prostory galerie se nachází v historicky nejcennějších prostorech původní textilní továrny – v kotelně a trafostanici z 19. století. V interiéru jsou čitelné stopy jednotlivých historických vrstev přístaveb, které zachováváme jakožto fragmenty industriální doby,” vysvětluje architektka Lucie Skořepová.

Továrna Perla byla založena už v roce 1855 a svůj provoz ukončila v roce 2009. O dva roky později tří hektarový areál odkoupilo město. Velká část původních objektů již prošla demolicí. Vedle toho zde vyrostla novostavba domu dětí a mládeže a plánuje se také výstavba nových ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

Více se dočtete zde.

Podobné články