Libcice

Uhelný mlýn a kotelna Libčice

pin Libčice
| Multifunkce, Občanská vybavenost, Podnikání

Úvodní popis projektu

Uhelný mlýn postavený na počátku 20. století se nachází severozápadně od Prahy v areálu libčické Šroubárny. Původně zde bylo uhlí mleto na jemný prach, jež se nadále využíval pro finální úpravu tuhosti šroubů a ke spalování ve vedlejší kotelně. Celý areál Šroubárny byl roku 1948 znárodněn, v roce 1992 zprivatizován a v roce 2003 zbankrotoval.

Roku 2010 odkoupila budovu mlýna společnost LUGI s.r.o. společně s architektem Patrikem Hoffmanem. O dva roky později byla za pomocí Strukturálních fondů EU (Operační program podnikání a inovace – Nemovitosti) dokončena citlivá konverze objektu, která byla v roce 2013 oceněna hlavní cenou Grand Prix architektů a také mimořádnou cenou Ministerstva průmyslu a obchodu ve 3. ročníku České ceny za architekturu. Dnes je Uhelný mlýn inspirativní prostorem pro všechny milovníky designu a architektury, najdeme zde obchod se skandinávským nábytkem nebo galerii současného umění.

V letech 2014–2017 byla realizována transformace dvou objektů bývalé kotelny v těsném sousedství Uhelného mlýna, tentokrát již bez dotační podpory. Rekonstrukcí industriální haly z roku 1921 vznikl eventový prostor o velikosti 300 m2 pro pořádání nejrůznějších firemních, společenských a kulturních akcí. Nejstarší původní budova z roku 1880 byla upravena na dvoupodlažní restauraci s plochou 500 m2. Objekt je podsklepený a suterénní prostory se také využívají.

Podrobnosti na stránkách Uhelného mlýna: https://uhelnymlyn.cz/architektura/

Základní info

  • Lokalita
  • Návrh
  • Investiční náklady
    Celkem: 13 688 000 Kč Soukromé: 5 564 000 Kč Dotace: 8 124 000 Kč
  • Využití
    Multifunkce, Občanská vybavenost, Podnikání

Další realizace