Zpět na přehled aktualit
Aktuality |

Nová éra zámku Buštěhrad. Východní křídlo bude po rekonstrukci sloužit k podnikání

czechinvest_bustehrad_zamek_-20230405-9

Zámek Buštěhrad, barokní památka Středočeského kraje, se v druhé polovině 20. století dostal do dezolátního stavu. Situace se ale postupně mění. Město již v roce 2003 zajistilo zámku nejnutnější péči, zejména co se statických prací týče. V roce 2015 byla dokončena rekonstrukce celého západního křídla, kde dnes vedle Městského úřadu funguje i knihovna, spolková místnost a sál pro společensko-kulturní akce. 

Nové podoby se brzy dočká i východní zámecké křídlo. Revitalizace začne letos na podzim a po ukončení úprav v roce 2025 zde bude v nájmu fungovat soukromá škola. Projekt by měl město vyjít přibližně na 59 milionů korun, 40 milionů už získalo z dotačního programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky, který je součástí Národního plánu obnovy.

„Navzdory tomu, že je celý objekt památkově chráněný, podařilo se zde připravit velmi kvalitní projekt, který efektivně pracuje s opatřeními na zvýšení energetické účinnosti objektu. Pouze tyto náklady je totiž možné proplatit z dotace. Projekt počítá s instalací tepelných čerpadel, vnitřních izolací a pracuje také s dešťovou vodou. Díky tomu dosáhl na maximální možnou dotaci, která by měla pokrýt až 68 % celkových nákladů projektu. Unikátní je také to, že zde dojde ke konverzi zámku na zcela jiné, konkrétně podnikatelské, využití. Buštěhrad je tak ukázkou toho, že rekonstrukce památek nemusí být tak složitá a obtížná, jak se města často obávají,“ říká Radovan Baloun, ředitel Odboru podnikatelské lokalizace agentury CzechInvest.

Co všechno revitalizace zámku obnáší? Jaké jsou další plány města na využití rozsáhlého zámeckého areálu, který před lety nechvalně proslavila korupční kauza bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha? To se dočtete v novém článku online magazínu EARCH.CZ.

Podobné články