Zpět na přehled aktualit
Aktuality |

Na přestavbě brownfieldu v Přídolí pomáhá dvojice robotů  

Přídolí – robot 1.1.

V obci Přídolí na Českokrumlovsku právě probíhá revitalizace bývalé fary, která se promění na nový multifunkční dům se sálem i restaurací. Co je na tomto projektu tak unikátní? Se stavbou obvodového zdiva zde pomáhala dvojice zdících robotů z dílny firmy KM Robotics. Projekt se realizuje díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu a pro veřejnost by se nová budova mohla otevřít již v polovině příštího roku.

Využití zdících robotů při revitalizaci brownfieldu je zatím ojedinělou záležitostí. Tato inovativní technologie, teprve proniká do stavební praxe a její přínosy jsou zřejmé: rychlost, přesnost a efektivita. Dvojice robotických ramen dokáže zastat práci až 10 zedníků, přičemž k jejich obsluze jsou zapotřebí jen dva lidé – operátor a podavač. Pracují s cihlami společnosti Wienerberger, které mají speciálně patentované drážky. Díky nim je proces zdění rychlejší a přesnější.

Roboti se podílejí na revitalizaci obecního dvora v Přídolí, kde vznikne nová multifunkční budova pro sportovní i kulturní využití. Obec tak konečně získá prostor pro setkávání občanů, který zde dlouho chyběl. Dosud využívali jen nevyhovující školní tělocvičnu. V nové budově bude moderní sál s podiem a také restaurace s kapacitou 150 osob, pro kterou obec najde vhodného provozovatele. Slavnostní otevření se plánuje na pololetí příštího roku.

Celkové náklady výstavby přesáhnou 27 milionů korun, přičemž 22 milionů obec získala z dotačního programu Regenerace brownfieldu pro podnikatelské využití od MPO. Energeticky pasivní budova bude vybavena fotovoltaikou a dalšími technologiemi pro zjištění energetických úspor, což bylo jednou z podmínek dotace.

Jak se roboti na stavbě otáčejí jste mohli vidět také v pořadu Události, který Česká televize odvysílala 11.dubna 2024. Reportáž najdete ZDE.

Podrobnosti si můžete přečíst také v článcích na iDNES.cz nebo denik.cz.

Fotografie zdroj: iDNES.cz

Logo MPO (13.229 x 9 cm)

CS Financováno Evropskou unií_POS

NPO_ořez

Podobné články