Zpět na přehled aktualit
Aktuality |

Na brněnských brownfieldech vyrostou moderní městské čtvrti

Zbrojovka-Brno


Chytrá čtvrť RE:Špitálka na území Tepláren Brno, obytná čtvrť Mosilana na místě někdejší textilky nebo polyfunkční areál Nová Zbrojovka. To jsou jedny z nejznámějších brownfieldových lokalit v širším centru moravské metropole, ve kterých v budoucnu najdou prostor pro bydlení, práci i trávení volného času tisíce lidí.

Do revitalizace rozsáhlých brownfieldů investují soukromí developeři i samotné město, které se navíc dlouhodobě věnuje mapování zanedbaných lokalit na svém území. Odbor strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna k tomu využívá speciální aplikaci. „Mapování a analyzování jednotlivých lokalit je základem pro úspěšná jednání o lokalizaci budoucích investic na brownfieldech, takže mít na úrovni města takovou aplikaci, která informace zpracuje a následně vizualizuje, je jednoznačnou výhodou, a dnes bych se nebál říct, že i nezbytností,“ říká v článku pro online magazín Earch David Petr, ředitel Odboru podnikatelské lokalizace agentury CzechInvest, která spravuje Národní databázi brownfieldů.

Špitálka

Konverze západní části areálu tepláren je pilotním projektem města Brna, který má nejen ověřit využitelnost moderních technologií a udržitelných principů v praxi, ale měl by se také stát pozitivním příkladem zodpovědného života ve městě. První chytrá čtvrť v Brně bude využívat množství inovativních technologií v oblasti energetiky, dopravy, odpadového hospodářství, veřejné zeleně, správy budov atd. Město se při realizaci projektu otevírá využití soukromého kapitálu a know-how, které trh nabízí a proto realizuje předběžné tržní konzultace se zájemci o budoucí výstavbu čtvrti. Ta by dle harmonogramu měla začít v roce 2027.

Nová Zbrojovka
Zbrojovka Brno pařila v meziválečném období k největším armádním dodavatelům na světě. V průběhu času se zde vyráběly součástky pro letadla a automobily, po válce třeba traktory Zetor, nakonec však hlavní zaměření přešlo k psacím strojům a výpočetní technice. Do revitalizace 22hektarového areálu v Brně-Židenicích, který dnes nese název Nová Zbrojovka, v současnosti investuje společnost CPI Property Group. Plánuje vytvořit novou městskou čtvrť, jejíž součástí budou administrativní a bytové budovy, ale také škola a školka, kulturní centrum nebo multifunkční sportovní hala.

Mosilana
Investiční skupina Financial Consortium, plánuje proměnit území bývalé textilní továrny na vlněné sukno v obytnou čtvrť. Na území, které má celé čtyři hektary, stojí dohromady 48 budov, jejichž historie sahá až do 19. století. U množství z nich proto probíhá projednání s památkáři. V současné době se také pracuje na tvorbě architektonicko-urbanistické studie formou soutěže.

Podobné články