Zpět na přehled aktualit
Aktuality |

Demolice brownfieldů a vytvoření zeleně – SFPI spouští novou dotační výzvu

lesopark

Státní fond podpory investic přináší novou příležitost pro ty, kteří chtějí vyřešit svůj brownfield a zároveň přispět k lepšímu životnímu prostředí. Dne 26. dubna byla zveřejněna výzva č. 13 NPOBF/2024 v rámci programu NPO brownfieldy. Dotaci ve výši 3 až 30 milionů korun mohou čerpat obce, města i kraje, které se se zaměří na demolici brownfieldů a vytvoření přírodního úložiště uhlíku.

A co se tím přesně myslí? Přírodní úložiště uhlíku jsou oblasti bez staveb, které vznikly za účelem vázání oxidu uhličitého pomocí fotosyntézy do rostlin a půdy. To může zahrnovat:  

  • lesoparky v zastavěném území obcí;
  • lesy založený podle lesního hospodářského plánu.

Program umožňuje odstranění staveb na brownfieldech, terénní úpravy a vytvoření zeleně. Tento způsob revitalizace má hned dvojitý přínos: odstranění nevyužitých a zchátralých objektů a zvýšení množství CO2 vázaného v půdě, což přispívá k dosažení klimatických cílů EU.

Příjem žádostí prostřednictvím Klientského portálu SFPI bude zahájen 2. května 2024 a potrvá až do 31. května 2024 (včetně). Pro žadatele je vyčleněno přibližně 200 milionů korun. Stejně jako u jiných programů Národního plánu obnovy i zde platí, že revitalizace brownfieldu musí být dokončena do konce roku 2025.

Další informace naleznete na webu Státního fondu podpory investic.

Podobné články