Zpět na přehled aktualit
Aktuality |

Beskydské Trojanovice usilují o rozsáhlou proměnu bývalého uhelného dolu

Trojanovice_16x9

Ačkoliv šachty Dolu Frenštát na Valašsku nikdy nezahájily těžbu, výrazně ovlivnily své blízké okolí. Nové využití má do areálu přinést projekt obce Trojanovice, který svým významem přesahuje hranice regionu. Ambiciózní záměr oficiálně nese název CÉRKA a týká se revitalizace bývalého Dolu Frenštát a přidružených lokalit (vodní nádrže Lubina a odvalu Píšova dolina) o celkové rozloze asi 25 hektarů.

V areálu by měla vzniknout nová zástavba pro bydlení, kulturu, vzdělávání a fungování malých a středních podniků z širšího regionu. Cílem je vytvořit funkční území s vysokou úrovní občanské vybavenosti, které nabídne i spoustu příležitostí pro mladé lidi a zamezí jejich odlivu z regionu. Počítá se také se zasídlením pracoviště Ostravské univerzity nebo pobočky Inovačního centra Moravskoslezského kraje. Součástí konceptu je ale i vybudování komunitního a návštěvnického centra nebo zpřístupnění bývalých těžebních věží.

Projekt CÉRKA se momentálně nachází ve fázi takzvané předprojektové přípravy. Pokud vše dobře půjde, mohlo by se s jeho realizací začít už v roce 2025. Jelikož jde o opravdu rozsáhlý záměr, nepracují na něm Trojanovice samy. Na začátku roku 2022 byla založena expertní skupina ThinkTank CÉRKA, ve které jsou sdruženi odborníci z mnoha sfér – architektury, urbanismu, energetiky, životního prostředí a ekonomiky. V posledním uvedeném odvětví pomáhá i agentura CzechInvest.

„Při revitalizaci rozsáhlých brownfieldových území, jakým je právě i Důl Frenštát, spočívá naše role především v poradenství při prvotní fázi projektu a v konzultacích k výběru vhodných zdrojů financování. Obce také často propojujeme s různými experty, kteří jim pomohou projekt připravit tak, aby byl smysluplný a ekonomicky udržitelný,“ vysvětluje David Petr, ředitel Odboru podnikatelské lokalizace Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Více se dočtete v článku zde.

Podobné články