Zpět na přehled aktualit
Aktuality, Brownfieldové projekty |

Areál Schindlerovy továrny v Brněnci se dočká revitalizace

Brnenec-Schindlerova-tovarna

Nadační fond Archa rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera chce v areálu bývalé textilky na Svitavsku vybudovat památník a muzeum přeživších holocaustu. Součástí budoucích plánů je také vznik podnikatelského inkubátoru pro řemeslnou výrobu, bytová výstavba nebo seniorské bydlení a další prvky občanské vybavenosti.

Areál bývalé textilní továrny Vitka, ještě dříve textilní továrna rodiny Low-Beerů, která byla během druhé světové války využita Oskarem Schindlerem. Ten nechal do Brněnce převézt 1200 Židů z krakovského koncentračního tábora v Plaszówě jako své dělníky a tím jim zachránil život. Kdo by neznal příběh, který proslavil film Stevena Spielberga Schindlerův seznam (1993)?

Nadační fond Archa rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera ve spolupráci s mezinárodní organizací Inspireli Awards nyní vyhlašuje soutěž na celkový návrh přeměny bývalého továrního areálu na muzeum přeživších. Registrace do soutěže začíná 25. září 2023.

Z původního objektu, ve kterém dělníci spali, by měla vzniknout Schindlerova archa, v níž by se promítal Spielbergův film, dokumenty nebo rozhovory s přímými účastníky. Další prostor by byl věnován rodině Löw-Beer a židovské historii v Československu. Prvním návštěvníkům by se muzeum mělo otevřít v roce 2025.

Na navazujících pozemcích by Nadace chtěla vybudovat sportoviště, prostory pro vzdělávání a dílny zaměřené například na výrobu textilu po vzoru německé školy výtvarného umění Bauhaus. Za nimi by měly stát moderní bytové domy. Zdevastovaná továrna a její okolí by tak znovu ožily a do obce se zhruba 1300 obyvateli by vnesly novou atmosféru a impuls k dalšímu rozvoji. 

Areál Schindlerovy továrny byl prohlášen za kulturní památku. Mnohé z budov se však nacházejí v havarijním stavu a před zahájením vlastní rekonstrukce se musí stabilizovat. První organizací, která aktivně přiložila ruku k dílu, je charitativní spolek The Friends of Czech Heritage. Jeho členové přijeli až z Británie a pomohli vyklidit část prostor.

Finančně náročná obnova historického areálu si vyžádá pravděpodobně stovky milionů korun a bude probíhat v několika etapách rozložených do deseti či více let. Na přestavbu původních objektů bude vyhlášena crowdfundingová kampaň, na další části projektu se budou hledat vhodní investoři.

Proto také v srpnu zavítala do Brněnce delegace z CzechInvestu společně s poslancem a starostou Svitav Davidem Šimkem, aby pomohli v hledání finančních zdrojů a dalších synergií, které by podpořily revitalizaci tohoto významného místa.

Zdroj:

Newstream.cz

Nadace Archa

Podobné články